Наші контакти

(04595) 3-63-83

Пн - Чт: 8:00 - 17:00
П’ятниця: 8:00 - 15:45

Сторінки у соцмережах

silrada_gora@ukr.net

 

Меморіал пам’яті загиблих жителів села Гора в Другій світовій війні

У центрі села Гора – це Київщина, Бориспільський район, – встановлено меморіал пам’яті загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни односельців, а також ветеранів, які пішли із життя в мирний час. Відповідно до листа Міністерства культури України від 25.01.2017 року, офіційна назва споруди: «Могила воїна Радянської армії і пам’ятник воїнам-односельцям, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни». Пам’ятник не занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, проте перебуває на обліку як пам’ятка місцевого значення.


Пам’ятник у вигляді чотирикутного обеліска і стели. Колись на обеліску було встановлене зображення ордена Вітчизняної війни, станом на 29.01.2019 року орден відсутній. На стелі два барельєфи, які відображають епізоди «Атака» і «Перемога». Між барельєфами закріплені меморіальні дошки, на яких висічені імена загиблих воїнів-односельців. Перед обеліском «вічний вогонь». Обеліск і стели – з бетону, дошки – з граніту і мармуру.

Меморіал був відкритий 9 травня 1975 року, до 30-річчя Перемоги у Великі Вітчизняній війні. Ініціатором встановлення обеліску Пам’яті загиблим воїнам-односельчанам (тодішня назва) був голова Гірської сільської ради Синах Володимир Іванович.


Під час відкриття меморіалу відбулось урочисте перезахоронення останків загиблого Басюли Федора Хомича. Воїн загинув у бою під час визволення села Гора. Місцеві знайшли його в гірському лісі, де він був певний час похований до перепоховання.Більше про Басюлу Федора Хомича читайте ТУТ


Меморіальних дошок 30-ть. На кожну нанесено імена загиблих на фронтах Великої Вітчизняної війни односельців, спалених живцем, а також ветеранів села Гора Бориспільського району, які пішли із життя в мирний час. Так, за інформацією Гірської сільської ради, спалених заживо – троє, загинули в роки ІІ світової війни – 261, пішли із життя в мирний час – 143. Всього 386 імен. Список поповнюється, оскільки не всі жителі Гори вчасно подали імена батьків, дідів, прадідів, які є фронтовиками до сільської ради.


Зі списками можна ознайомитися ТУТ
Стела, так би мовити, двостороння. Якщо з лиця можна розгледіти барельєфи, а між ними меморіальні дошки, то ж іншого боку стелу прикрашає малюнок: з будинками на задньому плані та дітьми. Зверху напис: "Поділися своїм світлом і добротою".


У червні 2018 року Гірською сільською радою було оголошено про конкурс на кращий ескіз капітального ремонту та оформлення Меморіалу загиблим у роки ІІ Світової війни та учасникам війни, які померли у мирний час у селі Гора, Бориспільського району.


Є пропозиція від ФОП Нагорний, який надав ескізи Меморіалу, як він зміниться після капітального ремонту.


Виявили помилку? Володієте більшою інформацією про це? Повідомте в коментарях.

Залишити коментар